Ciąża tydzień po tygodniu - 4 tydzień

lekarze specjaliści > Ciąża tydzień po tygodniu > Ciąża tydzień po tygodniu - 4 tydzień

Specjaliści Radzą

Ciąża tydzień po tygodniu - 4 tydzień

W czwartym tygodniu dziecko jest embrionem, który składa się z 3 odrębnych warstw tzw. listków zarodkowych :
- Warstwa wewnętrzna (endoderma) – rozwinie się w płuca, wątrobę i układ pokarmowy.
- Warstwa środkowa (mezoderma) będzie stanowiła kości, mięsnie, nerki, narządy płciowe i serce.
- Warstwa zewnętrzna (ektoderma) utworzy skórę, włosy, oczy i układ nerwowy.
W 4-5 tygodniu ciąży, a więc w pierwszym dniu spodziewanej miesiączki, najlepiej wykonać test ciążowy, ponieważ w tym czasie zarodek produkuje już ludzka gonadotropinę kosmówkową tzw. hormon hCG, który daje pozytywny wynik w teście. Pomimo zrobienia testu koniecznie udaj się ginekologa, który zleci zrobienie badania krwi, które daje wiarygodna informację o ciąży. Poza tym lekarz przeprowadzi badanie, którym wyczuje zmiany w kształcie i rozmiarze macicy oraz zmiany w śluzówce pochwy. Twoje dziecko wytwarza hormony (wzrasta poziom progesteronu), które mogą powodować pierwsze objawy ciąży takie jak : zmęczenie, bolesność piersi, nudności, gorsze samopoczucie, kłopoty z cerą, bóle w podbrzuszu. Wiele kobiet objawy te traktuje jak zwykłe objawy przedmenstruacyjne. Poza tym po zapłodnieniu temperatura mierzona w pochwie wzrasta i przekracza 37 stopni C. Do końca 4 tygodnia wytworzy się cewa nerwowa, która ostatecznie utworzy mózg i rdzeń kręgowy. Wykonując badanie USG, będziesz w stanie dostrzec jedynie woreczek ciążowy, w którym rozwija się dziecko. Pęcherzyk żółciowy, który zaopatruje Twoje maleństwo w pokarm, również jest już wykształcony. Zarodek jest jeszcze bardzo mały i mierzy 0,35 – 1,00 mm.

Zobacz pozostałe artykuły Zobacz kolejny tydzień ciąży

 

Polityka plików "cookie":

Nasz serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie. Więcej informacji można znaleźć w polityce prywatności.

 

copyright © 1999-2016 Telewolt Sp. z o.o. 00-671 W-wa, ul. Koszykowa 70 lok.2, tel.: (22) 621-81-17, medserwis@medserwis.pl